Dobré světlo ? Krásné světlo.

Světlo je pro fotografa totéž, co pro malíře paleta. Jenže mnozí fotografové si to neuvědomují. Jasně, každý přece chce ideální světelné podmínky, a Ti osvícenější ví, jak si s těmi neideálními poradit. Jenže málokterý fotograf bere světlo za podstatu fotografie.

Přitom to tak je, světlo nám vytváří (nikoli spoluvytváří) fotografii. Dobré světlo je nejvyšší meta fotografa. Jenže nejde o to, hledat ideální podmínky, ale hledat to dobré světlo. Fotoaparát Vám může pomoci – můžete si nastavit ISO. můžete si hrát se clonou, se světelností objektivu. Ale to, co je určující, je světlo, které vidíte. To světlo, které už je. Vy se jen snažíte ho co nejlépe zachytit.

Krásné jsou fotky Jana Reicha. Například ve své publikaci Dům v krajině, ukazuje krásu světla. Dokázal při fotografování jezdit na jedno místo několikrát, aby zjistil jak se světlo v daném místě proměňuje. Jeho obětavost je neuvěřitelná.

Proto preferuji krásné světlo před tím ideálním. A ano, někdy to krásné znamená pomoci, aby se ukázalo: odrazná deska, odraz v okně, přisvětlení… Ale to už každý fotograf musí uvážit, nakolik chce, aby mu světlo domalovalo scénu.

Osobně preferuji v ateliéru “daylight” než záblesky. Protože jejich světlo maluje velmi jemně a přirozeně. Když jste dál od zdroje, máte méně světla, když jste blíž, je ho více. To světlo vám pomáhá udat atmosféru.

Možná jste někdy fotili u ohně nebo svíčky. Toho světla je tak málo! Přitom je tak krásné! Je to příklad krásného světla namísto ideálních podmínek. Proto si fotografové nepřejí ideální světlo, ale “dobré světlo”. Světlo které Vám dobře namaluje Vaši “malbu světlem”, Vaši fotografii.

Účastníkům mých kurzů vštěpuji zásadní úlohu světla již od první chvíle. Toto téma se opakuje téměř v každém mém kurzu. Světlo, malířská paleta fotografa. Tak jako si kurzisté zkouší nastavit správně fotoaparát, stejně tak se učí vidět a vnímat světlo.

Jenže ani vnímání světla se nesmí přehánět. Zkoušel jsem si jeden den takový osobní experiment. Pokoušel jsem se v každé chvíli vnímat aktuální světlo: paprsky mezi větvemi stromů, stíny ve tváři mé ženy, odlesk světla v kapce vody, i postupující stín mraku na střeše domu. Po pár hodinách, kdy jsem byl naprosto ponořen do pozorování světla jsem si uvědomil, jak přestávám vnímat objekty a okolí. Opravdu jsem měl chvilku pocit, že se mé vnímání vymklo kontrole. Ale jen chvilku. Nicméně mě světlo fascinovalo a stojí za to se občas zastavit a vnímat světlo.
Jaké světlo je teď kolem Vás. Jaké stíny vytváří Vaše ruka, hrnek s kávou, jak se světlo odráží v okně? Oslňuje, nebo je příjemné? Je barevné? Líbí se Vám? Právě teď ho můžete zkusit zachytit. Přeji Vám dobré světlo!