Ohlasy Fotoškoda festu

Toto mě baví. Přednášky, ještě lépe spojené s workshopem, pro ty, které fotografie opravdu zajímá. Letos jsem měl možnost přednášet v rámci Fotoškoda festu, který se konal tento týden, od 29. 5. do 4. 6., v paláci Langhans.

Palác Langhans patří již od nepaměti mezi nejvýznamnější místa spojená s fotografií a důležitými osobnostmi. Nyní zde vznikají zajímavé výstavy, besedy nebo workshopy přímo s fotografy. V rámci FotoŠkoda Festu, který je věnovaný všem, kteří podlehli kouzlu fotografie a bez fotoaparátu neudělají ani krok, mají všichni příznivci fotografie jedinečnou příležitost si vyměnit své zkušenosti, něčemu novému se přiučit nebo si poslechnout přední české fotografy.

Fotoškoda fest jsem si užil v obou rolích, Jak roli přednášejícího, tak i v roli posluchače. Přednášku s besedou jsem zaměřil na své nejoblíbenější téma: světlo v portrétní fotografii. Potěšila mě téměř 100% účast, i atmosféra, kterou jsme s posluchači vytvořili. Závěrečná beseda byla podnětná i pro mě. Vždy mě zajímají nejen odpovědi, ale i samotné otázky. Protože právě otázky ukazují, jak různí fotografové chápou stejné téma. Pro některé posluchače bylo zase zajímavé použití světel daylight v portrétní fotografii.

Roli posluchače jsem si kromě jiných užil zejména na přednášce Mgr. Marie Šebelové. Příjemná dáma a velmi zajímavá přednáška o autorském právu ve fotografii. Zaujal mě především její zájem vidět problematiku z obou (případně i více) stran – jak fotografa, tak fotografovaného (klienta, modela, …). Sám jsem byl několikrát v pozici, kdy mé fotografie byly použité neoprávněně. Důležité je hlavně komunikovat. Stále ještě jsou lidé většino rozumní a dohoda je většinou nejjednodušším řešením.

Fotoškoda fest se koná dvakrát do roka. A rozhodně stojí za to se na něj registrovat. Nyní jsem psal o dvou přednáškách, ale během festivalu je připraveno vždy několik desítek různorodých akcí – přednášky, besedy, produktové prezentace, slevy, workshopy atd. Takže pokud jste tento tento týden propásli, rozhodně si to příště nenechte ujít. #fotoskodafest Centrum FotoŠkoda